Strona główna

piątek, 23 września 2016

Ludzie teatru - Ingmar Villqist


Ingmar Villqist, właśc. Jarosław Świerszcz

http://encyklopediaksiazek.cba.pl/


(ur. 1960 r. w Chorzowie)
Polski dramatopisarz, reżyser i wykładowca akademicki, z wykształcenia historyk sztuki. Założyciel nieinstytucjonalnego Teatru Kriket w Chorzowie. Przez wiele lat pełnił funkcję wicedyrektora Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie.
Autor prowadził warsztaty dla młodych adeptów pisania dla teatru przy Centrum Dramaturgii w Poznaniu, współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu i Teatrem Rozmaitości w Warszawie. W latach 2001-2006 był etatowym reżyserem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od 2008 roku szefuje Teatrowi Miejskiemu im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Znalazł się w wybranej przez krytyka Romana Pawłowskiego "Teatralnej Piątce na XXI wiek".
Od początku ukrywał się pod norweskim pseudonimem, w jego dramatach znać bowiem wyraźny wpływ psychologicznego, skandynawskiego stylu pisania dla teatru. W jego twórczości krytycy odnajdywali duchowe pokrewieństwo z Henrykiem Ibsenem, Augustem Strindbergiem, czy Ingmarem Bergmanem.
Villqist bawi się rozmaitymi konwencjami i formami dramatycznymi. Niezmienne pozostają jedynie nieustanne eksperymenty z bohaterami umieszczanymi w różnych środowiskach.

Villqist jest autorem dramatów chętnie granych przez polskie i zagraniczne teatry: "Oskar i Ruth", "Noc Helvera", cykl jednoaktówek "Beztlenowce".

Dramaty:
·         Vernisaż, 1988
·         Kostka smalcu z bakaliami, 1995
·         Noc Helvera, Oskar i Ruth, Lemury, 1999
·         Beztlenowce, Fantom, Bez tytułu, Cynkweiss, 2000
·         Entartete Kunst, Preparaty, 2001
·         Helmucik, Sprawa miasta Ellmit, 2002
·         Archipelag wysp pingwinich, 2003
·         Kompozycja w słońcu, 2007
·         Czarodziejka z Harlemu, Kompozycja w błękicie, 2008
·         Oddychaj ze mną, Stile Nacht, 2009
·         Taka fajna dziewczyna jak ty, Święta noc, 2010
·         Złote wesele, 2011
·         Echnaton i Eris, 2012
·         Miłość w Königshütte, premiera 2012
·         Niebiański raj, Jednoaktówka świąteczna III, 2013
·         Chłopiec z łabędziem, prapremiera 8 maja 2015


„Noc Helvera "
Ekspresjonistyczny dramat o związku Karli, opiekunki, i jej podopiecznego, opóźnionego w rozwoju Helvera. Helvera fascynuje faszyzm - nie sama ideologia, której pojąć nie zdolny, ale wymiar widowiskowy tej ideologii. W końcu sam pada jednak ofiarą owych fascynacji.
"Oskar i Ruth" 
Dwoje ludzi, jednak w całkowicie odmiennej konwencji - "efektownej i zabawnej krotochwili", serii "mniej lub bardziej 'odlotowych' metamorfoz , jakie przechodzi - odgrywa przed samym sobą - współczesne małżeństwo" (Jacek Sieradzki, "Polityka").
Cykl jednoaktówek "Beztlenowce" 
Wariacja na temat związków intymnych - w tym także homoseksualnych. W "Kostce smalcu z bakaliami" starsza kobieta walczy o dominację nad młodszą, w "Beztlenowcach" obserwujemy rozpadający się związek dwóch mężczyzn, którego uratować nie może nawet adoptowana córeczka.

Chociaż Villqist nigdy nie wyrzekł się pogłębionej psychologii, jednak z czasem zwrócił się ku dramatom z szerszym społecznym kontekstem, takim jak "Entartete Kunst", "Preparaty" czy "Sprawa miasta Ellmit". Jednocześnie nadal pisał krótkie, kameralne, skupione na emocjach dramaty - "Czarodziejka z Harlemu", "Kompozycja w słońcu", "Kompozycja w błękicie".


źródło: Culture.pl,Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz